See Ismael on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "en",
"2": "la",
"3": "Ismael"
},
"expansion": "Borrowed from Latin Ismael",
"name": "bor+"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from Latin Ismael.",
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "Ismael",
"name": "en-proper noun"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "name",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "Ishmael"
}
],
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "English entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 7 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "33 2 5 2 5 31 2 5 2 5 2 9",
"kind": "other",
"name": "Pages with 7 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "34 1 4 1 4 32 2 4 1 4 2 11",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"Obsolete form of Ishmael."
],
"id": "en-Ismael-en-name-9Hs0KT-A",
"links": [
[
"Ishmael",
"Ishmael#English"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"obsolete"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɪzmeɪ.əl/"
},
{
"ipa": "/ˈɪzmeɪl/"
}
],
"word": "Ismael"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "ee",
"2": "proper noun"
},
"expansion": "Ismael",
"name": "head"
}
],
"lang": "Ewe",
"lang_code": "ee",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "87 13",
"kind": "other",
"langcode": "ee",
"name": "Biblical characters",
"orig": "ee:Biblical characters",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"Ishmael (biblical character)."
],
"id": "en-Ismael-ee-name-H~NrBq0k",
"links": [
[
"Ishmael",
"Ishmael"
]
]
},
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Ewe given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Ewe male given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "28 72",
"kind": "other",
"name": "Ewe entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"a male given name"
],
"id": "en-Ismael-ee-name-h8YdwBAs",
"links": [
[
"given name",
"given name"
]
]
}
],
"word": "Ismael"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "hbo",
"3": "יִשְׁמָעֵאל",
"tr": "yishma'él/yišmāʿēl"
},
"expansion": "Biblical Hebrew יִשְׁמָעֵאל (yishma'él/yišmāʿēl)",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From Biblical Hebrew יִשְׁמָעֵאל (yishma'él/yišmāʿēl).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Ismael",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismael",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ismaeleiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ismaelitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ismaelini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ismaeleikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ismaelittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ismaelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeliesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ismaeleiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ismaelittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ismaelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeliemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ismaeleiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ismaelittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ismaelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ismaeleiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ismaelittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ismaelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeliensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeliansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeleissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeleistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeleillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeliltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeleiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeleillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeleinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ismaeliksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ismaeleikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ismaeleiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ismaelittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeleittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeleinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Ismael",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Ismael",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Ismael",
"2": "",
"3": "",
"4": "a",
"i": "0"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"related": [
{
"_dis1": "0 0",
"word": "Ismo"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "87 13",
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Biblical characters",
"orig": "fi:Biblical characters",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"Ishmael (biblical character)."
],
"id": "en-Ismael-fi-name-H~NrBq0k",
"links": [
[
"Ishmael",
"Ishmael"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
},
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish male given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "19 81",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "20 80",
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "41 59",
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Individuals",
"orig": "fi:Individuals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"a male given name"
],
"id": "en-Ismael-fi-name-h8YdwBAs",
"links": [
[
"given name",
"given name"
]
],
"raw_glosses": [
"(rare) a male given name"
],
"tags": [
"error-lua-exec",
"rare"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈismɑel/"
},
{
"ipa": "[ˈis̠mɑ̝e̞l]"
},
{
"rhymes": "-ismɑel"
}
],
"word": "Ismael"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "Ismael",
"name": "ms-proper noun"
}
],
"lang": "Malay",
"lang_code": "ms",
"pos": "name",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "Ismail"
}
],
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Malay entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 7 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "33 2 5 2 5 31 2 5 2 5 2 9",
"kind": "other",
"name": "Pages with 7 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "34 1 4 1 4 32 2 4 1 4 2 11",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"alternative form of Ismail"
],
"id": "en-Ismael-ms-name-e7e5~WKm",
"links": [
[
"Ismail",
"Ismail#Malay"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"alternative"
]
}
],
"word": "Ismael"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "pt",
"2": "la",
"3": "Ismael"
},
"expansion": "Learned borrowing from Latin Ismael",
"name": "lbor"
},
{
"args": {
"1": "pt",
"2": "grc",
"3": "Ἰσμαήλ"
},
"expansion": "Ancient Greek Ἰσμαήλ (Ismaḗl)",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "pt",
"2": "he",
"3": "יִשְׁמָעֵאל",
"tr": "yishma'él/yišmāʿēl"
},
"expansion": "Hebrew יִשְׁמָעֵאל (yishma'él/yišmāʿēl)",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Learned borrowing from Latin Ismael, from Ancient Greek Ἰσμαήλ (Ismaḗl), from Hebrew יִשְׁמָעֵאל (yishma'él/yišmāʿēl).",
"forms": [
{
"form": "Ismaéis",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "m",
"2": "Ismaéis"
},
"expansion": "Ismael m (plural Ismaéis)",
"name": "pt-proper noun"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"Is",
"ma",
"el"
]
}
],
"lang": "Portuguese",
"lang_code": "pt",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"langcode": "pt",
"name": "Biblical characters",
"orig": "pt:Biblical characters",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"Ishmael (eldest son of Abraham)"
],
"id": "en-Ismael-pt-name-N5H8360L",
"links": [
[
"biblical",
"Bible"
],
[
"Ishmael",
"Ishmael"
]
],
"raw_glosses": [
"(biblical) Ishmael (eldest son of Abraham)"
],
"tags": [
"masculine"
],
"topics": [
"biblical",
"lifestyle",
"religion"
]
},
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Portuguese given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Portuguese male given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "36 64",
"kind": "other",
"name": "Portuguese entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"a male given name, equivalent to English Ishmael"
],
"id": "en-Ismael-pt-name-R8JZ2s8N",
"links": [
[
"given name",
"given name"
],
[
"Ishmael",
"Ishmael#English"
]
],
"tags": [
"masculine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/iz.maˈɛw/",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "[iz.maˈɛʊ̯]",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "/iz.maˈɛw/",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "[iz.maˈɛʊ̯]",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "/iʒ.maˈɛw/",
"tags": [
"Rio-de-Janeiro"
]
},
{
"ipa": "[iʒ.maˈɛʊ̯]",
"tags": [
"Rio-de-Janeiro"
]
},
{
"ipa": "/iʒ.mɐˈɛl/",
"tags": [
"Portugal"
]
},
{
"ipa": "[iʒ.mɐˈɛɫ]",
"tags": [
"Portugal"
]
},
{
"ipa": "/iʒ.mɐˈɛl/",
"tags": [
"Portugal"
]
},
{
"ipa": "[iʒ.mɐˈɛɫ]",
"tags": [
"Portugal"
]
},
{
"ipa": "/iʒ.mɐˈɛ.li/",
"tags": [
"Portugal",
"Southern"
]
},
{
"rhymes": "(Portugal) -ɛl"
},
{
"rhymes": "(Brazil) -ɛw"
}
],
"word": "Ismael"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "es",
"2": "la",
"3": "Ismael"
},
"expansion": "Learned borrowing from Latin Ismael",
"name": "lbor"
},
{
"args": {
"1": "es",
"2": "grc",
"3": "Ἰσμαήλ"
},
"expansion": "Ancient Greek Ἰσμαήλ (Ismaḗl)",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "es",
"2": "he",
"3": "יִשְׁמָעֵאל",
"tr": "yishma'él/yišmāʿēl"
},
"expansion": "Hebrew יִשְׁמָעֵאל (yishma'él/yišmāʿēl)",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Learned borrowing from Latin Ismael, from Ancient Greek Ἰσμαήλ (Ismaḗl), from Hebrew יִשְׁמָעֵאל (yishma'él/yišmāʿēl).",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "m"
},
"expansion": "Ismael m",
"name": "es-proper noun"
}
],
"hyphenation": [
"Is‧ma‧el"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"Is‧ma‧el"
]
}
],
"lang": "Spanish",
"lang_code": "es",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "69 31",
"kind": "other",
"langcode": "es",
"name": "Biblical characters",
"orig": "es:Biblical characters",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
84,
90
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
79,
86
]
],
"english": "And Hagar bare Abram a son: and Abram called his son's name, which Hagar bare, Ishmael. (KJV)",
"ref": "1602, La Santa Biblia (antigua versión de Casiodoro de Reina), Génesis 16:15:",
"text": "Y parió Agar á Abram un hijo, y llamó Abram el nombre de su hijo que le parió Agar, Ismael.",
"translation": "And Hagar bare Abram a son: and Abram called his son's name, which Hagar bare, Ishmael. (KJV)",
"type": "quotation"
}
],
"glosses": [
"Ishmael (biblical character)"
],
"id": "en-Ismael-es-name-pZMmHjuN",
"links": [
[
"Ishmael",
"Ishmael"
]
],
"tags": [
"masculine"
]
},
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Spanish given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Spanish male given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "15 85",
"kind": "other",
"name": "Spanish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "39 61",
"kind": "other",
"langcode": "es",
"name": "Individuals",
"orig": "es:Individuals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"a male given name, equivalent to English Ishmael"
],
"id": "en-Ismael-es-name-R8JZ2s8N",
"links": [
[
"given name",
"given name"
],
[
"Ishmael",
"Ishmael#English"
]
],
"tags": [
"masculine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ismaˈel/"
},
{
"ipa": "[iz.maˈel]"
},
{
"rhymes": "-el"
}
],
"word": "Ismael"
}
{
"derived": [
{
"_dis1": "0 0",
"word": "Mael"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "tl",
"2": "es",
"3": "Ismael"
},
"expansion": "Borrowed from Spanish Ismael",
"name": "bor+"
},
{
"args": {
"1": "tl",
"2": "la",
"3": "Ismael"
},
"expansion": "Latin Ismael",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "tl",
"2": "grc",
"3": "Ἰσμαήλ"
},
"expansion": "Ancient Greek Ἰσμαήλ (Ismaḗl)",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "tl",
"2": "he",
"3": "יִשְׁמָעֵאל",
"tr": "yishma'él/yišmāʿēl"
},
"expansion": "Hebrew יִשְׁמָעֵאל (yishma'él/yišmāʿēl)",
"name": "uder"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from Spanish Ismael, from Latin Ismael, from Ancient Greek Ἰσμαήλ (Ismaḗl), from Hebrew יִשְׁמָעֵאל (yishma'él/yišmāʿēl).",
"forms": [
{
"form": "Ismaél",
"tags": [
"canonical"
]
},
{
"form": "ᜁᜐ᜔ᜋᜁᜎ᜔",
"tags": [
"Baybayin"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "Ismaél",
"b": "+"
},
"expansion": "Ismaél (Baybayin spelling ᜁᜐ᜔ᜋᜁᜎ᜔)",
"name": "tl-proper noun"
}
],
"hyphenation": [
"Is‧ma‧el"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"Is‧ma‧el"
]
}
],
"lang": "Tagalog",
"lang_code": "tl",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"langcode": "tl",
"name": "Biblical characters",
"orig": "tl:Biblical characters",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"Ishmael"
],
"id": "en-Ismael-tl-name-GqD8wRRw",
"links": [
[
"biblical",
"Bible"
],
[
"Ishmael",
"Ishmael"
]
],
"raw_glosses": [
"(biblical) Ishmael"
],
"topics": [
"biblical",
"lifestyle",
"religion"
]
},
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Tagalog given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Tagalog male given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "34 1 4 1 4 32 2 4 1 4 2 11",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "21 79",
"kind": "other",
"name": "Tagalog entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "23 77",
"kind": "other",
"name": "Tagalog terms with Baybayin script",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "36 64",
"kind": "other",
"name": "Tagalog terms with mabilis pronunciation",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "21 79",
"kind": "other",
"name": "Tagalog terms with missing Baybayin script entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "20 80",
"kind": "other",
"name": "Tagalog undefined derivations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"a male given name from Spanish [in turn from Hebrew], equivalent to English Ishmael"
],
"id": "en-Ismael-tl-name-kXYiv3iK",
"links": [
[
"given name",
"given name"
],
[
"Ishmael",
"Ishmael#English"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ʔismaˈʔel/",
"tags": [
"Standard-Tagalog"
]
},
{
"ipa": "[ʔɪs.mɐˈʔɛl]",
"tags": [
"Standard-Tagalog"
]
},
{
"rhymes": "-el"
}
],
"word": "Ismael"
}
{
"categories": [
"Pages with 7 entries",
"Pages with entries"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "en",
"2": "la",
"3": "Ismael"
},
"expansion": "Borrowed from Latin Ismael",
"name": "bor+"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from Latin Ismael.",
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "Ismael",
"name": "en-proper noun"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "name",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "Ishmael"
}
],
"categories": [
"English entries with incorrect language header",
"English lemmas",
"English obsolete forms",
"English proper nouns",
"English terms borrowed from Latin",
"English terms derived from Latin",
"English uncountable nouns",
"Pages with 7 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"Obsolete form of Ishmael."
],
"links": [
[
"Ishmael",
"Ishmael#English"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"obsolete"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɪzmeɪ.əl/"
},
{
"ipa": "/ˈɪzmeɪl/"
}
],
"word": "Ismael"
}
{
"categories": [
"Ewe entries with incorrect language header",
"Ewe lemmas",
"Ewe proper nouns",
"Pages with 7 entries",
"Pages with entries",
"ee:Biblical characters"
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "ee",
"2": "proper noun"
},
"expansion": "Ismael",
"name": "head"
}
],
"lang": "Ewe",
"lang_code": "ee",
"pos": "name",
"senses": [
{
"glosses": [
"Ishmael (biblical character)."
],
"links": [
[
"Ishmael",
"Ishmael"
]
]
},
{
"categories": [
"Ewe given names",
"Ewe male given names"
],
"glosses": [
"a male given name"
],
"links": [
[
"given name",
"given name"
]
]
}
],
"word": "Ismael"
}
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms derived from Biblical Hebrew",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 7 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ismɑel",
"Rhymes:Finnish/ismɑel/3 syllables",
"fi:Biblical characters",
"fi:Individuals"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "hbo",
"3": "יִשְׁמָעֵאל",
"tr": "yishma'él/yišmāʿēl"
},
"expansion": "Biblical Hebrew יִשְׁמָעֵאל (yishma'él/yišmāʿēl)",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From Biblical Hebrew יִשְׁמָעֵאל (yishma'él/yišmāʿēl).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Ismael",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismael",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ismaeleiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ismaelitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ismaelini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ismaeleikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ismaelittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ismaelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeliesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ismaeleiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ismaelittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ismaelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeliemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ismaeleiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ismaelittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ismaelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ismaeleiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ismaelittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Ismaelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeliensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeliansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeleissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeleistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeleillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeliltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeliltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeleiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeleillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeleinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaelikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ismaeliksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Ismaeleikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ismaeleiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ismaelittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaelittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeleittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Ismaeleineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ismaeleinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Ismael",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Ismael",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Ismael",
"2": "",
"3": "",
"4": "a",
"i": "0"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"related": [
{
"word": "Ismo"
}
],
"senses": [
{
"glosses": [
"Ishmael (biblical character)."
],
"links": [
[
"Ishmael",
"Ishmael"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
},
{
"categories": [
"Finnish given names",
"Finnish male given names",
"Finnish terms with rare senses"
],
"glosses": [
"a male given name"
],
"links": [
[
"given name",
"given name"
]
],
"raw_glosses": [
"(rare) a male given name"
],
"tags": [
"error-lua-exec",
"rare"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈismɑel/"
},
{
"ipa": "[ˈis̠mɑ̝e̞l]"
},
{
"rhymes": "-ismɑel"
}
],
"word": "Ismael"
}
{
"categories": [
"Pages with 7 entries",
"Pages with entries"
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "Ismael",
"name": "ms-proper noun"
}
],
"lang": "Malay",
"lang_code": "ms",
"pos": "name",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "Ismail"
}
],
"categories": [
"Malay entries with incorrect language header",
"Malay lemmas",
"Malay proper nouns",
"Pages with 7 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"alternative form of Ismail"
],
"links": [
[
"Ismail",
"Ismail#Malay"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"alternative"
]
}
],
"word": "Ismael"
}
{
"categories": [
"Pages with 7 entries",
"Pages with entries",
"Portuguese 3-syllable words",
"Portuguese 4-syllable words",
"Portuguese countable proper nouns",
"Portuguese entries with incorrect language header",
"Portuguese learned borrowings from Latin",
"Portuguese lemmas",
"Portuguese masculine nouns",
"Portuguese proper nouns",
"Portuguese proper nouns with red links in their headword lines",
"Portuguese terms borrowed from Latin",
"Portuguese terms derived from Ancient Greek",
"Portuguese terms derived from Hebrew",
"Portuguese terms derived from Latin",
"Portuguese terms with IPA pronunciation",
"Rhymes:Portuguese/ɛl",
"Rhymes:Portuguese/ɛl/3 syllables",
"Rhymes:Portuguese/ɛw",
"Rhymes:Portuguese/ɛw/3 syllables"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "pt",
"2": "la",
"3": "Ismael"
},
"expansion": "Learned borrowing from Latin Ismael",
"name": "lbor"
},
{
"args": {
"1": "pt",
"2": "grc",
"3": "Ἰσμαήλ"
},
"expansion": "Ancient Greek Ἰσμαήλ (Ismaḗl)",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "pt",
"2": "he",
"3": "יִשְׁמָעֵאל",
"tr": "yishma'él/yišmāʿēl"
},
"expansion": "Hebrew יִשְׁמָעֵאל (yishma'él/yišmāʿēl)",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Learned borrowing from Latin Ismael, from Ancient Greek Ἰσμαήλ (Ismaḗl), from Hebrew יִשְׁמָעֵאל (yishma'él/yišmāʿēl).",
"forms": [
{
"form": "Ismaéis",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "m",
"2": "Ismaéis"
},
"expansion": "Ismael m (plural Ismaéis)",
"name": "pt-proper noun"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"Is",
"ma",
"el"
]
}
],
"lang": "Portuguese",
"lang_code": "pt",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"pt:Biblical characters"
],
"glosses": [
"Ishmael (eldest son of Abraham)"
],
"links": [
[
"biblical",
"Bible"
],
[
"Ishmael",
"Ishmael"
]
],
"raw_glosses": [
"(biblical) Ishmael (eldest son of Abraham)"
],
"tags": [
"masculine"
],
"topics": [
"biblical",
"lifestyle",
"religion"
]
},
{
"categories": [
"Portuguese given names",
"Portuguese male given names"
],
"glosses": [
"a male given name, equivalent to English Ishmael"
],
"links": [
[
"given name",
"given name"
],
[
"Ishmael",
"Ishmael#English"
]
],
"tags": [
"masculine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/iz.maˈɛw/",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "[iz.maˈɛʊ̯]",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "/iz.maˈɛw/",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "[iz.maˈɛʊ̯]",
"tags": [
"Brazil"
]
},
{
"ipa": "/iʒ.maˈɛw/",
"tags": [
"Rio-de-Janeiro"
]
},
{
"ipa": "[iʒ.maˈɛʊ̯]",
"tags": [
"Rio-de-Janeiro"
]
},
{
"ipa": "/iʒ.mɐˈɛl/",
"tags": [
"Portugal"
]
},
{
"ipa": "[iʒ.mɐˈɛɫ]",
"tags": [
"Portugal"
]
},
{
"ipa": "/iʒ.mɐˈɛl/",
"tags": [
"Portugal"
]
},
{
"ipa": "[iʒ.mɐˈɛɫ]",
"tags": [
"Portugal"
]
},
{
"ipa": "/iʒ.mɐˈɛ.li/",
"tags": [
"Portugal",
"Southern"
]
},
{
"rhymes": "(Portugal) -ɛl"
},
{
"rhymes": "(Brazil) -ɛw"
}
],
"word": "Ismael"
}
{
"categories": [
"Pages with 7 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Spanish/el",
"Rhymes:Spanish/el/3 syllables",
"Spanish 3-syllable words",
"Spanish entries with incorrect language header",
"Spanish learned borrowings from Latin",
"Spanish lemmas",
"Spanish masculine nouns",
"Spanish proper nouns",
"Spanish terms borrowed from Latin",
"Spanish terms derived from Ancient Greek",
"Spanish terms derived from Hebrew",
"Spanish terms derived from Latin",
"Spanish terms with IPA pronunciation",
"Spanish uncountable nouns",
"es:Biblical characters",
"es:Individuals"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "es",
"2": "la",
"3": "Ismael"
},
"expansion": "Learned borrowing from Latin Ismael",
"name": "lbor"
},
{
"args": {
"1": "es",
"2": "grc",
"3": "Ἰσμαήλ"
},
"expansion": "Ancient Greek Ἰσμαήλ (Ismaḗl)",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "es",
"2": "he",
"3": "יִשְׁמָעֵאל",
"tr": "yishma'él/yišmāʿēl"
},
"expansion": "Hebrew יִשְׁמָעֵאל (yishma'él/yišmāʿēl)",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Learned borrowing from Latin Ismael, from Ancient Greek Ἰσμαήλ (Ismaḗl), from Hebrew יִשְׁמָעֵאל (yishma'él/yišmāʿēl).",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "m"
},
"expansion": "Ismael m",
"name": "es-proper noun"
}
],
"hyphenation": [
"Is‧ma‧el"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"Is‧ma‧el"
]
}
],
"lang": "Spanish",
"lang_code": "es",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Quotation templates to be cleaned",
"Spanish terms with quotations"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
84,
90
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
79,
86
]
],
"english": "And Hagar bare Abram a son: and Abram called his son's name, which Hagar bare, Ishmael. (KJV)",
"ref": "1602, La Santa Biblia (antigua versión de Casiodoro de Reina), Génesis 16:15:",
"text": "Y parió Agar á Abram un hijo, y llamó Abram el nombre de su hijo que le parió Agar, Ismael.",
"translation": "And Hagar bare Abram a son: and Abram called his son's name, which Hagar bare, Ishmael. (KJV)",
"type": "quotation"
}
],
"glosses": [
"Ishmael (biblical character)"
],
"links": [
[
"Ishmael",
"Ishmael"
]
],
"tags": [
"masculine"
]
},
{
"categories": [
"Spanish given names",
"Spanish male given names"
],
"glosses": [
"a male given name, equivalent to English Ishmael"
],
"links": [
[
"given name",
"given name"
],
[
"Ishmael",
"Ishmael#English"
]
],
"tags": [
"masculine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ismaˈel/"
},
{
"ipa": "[iz.maˈel]"
},
{
"rhymes": "-el"
}
],
"word": "Ismael"
}
{
"categories": [
"Pages with 7 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Tagalog/el",
"Rhymes:Tagalog/el/3 syllables",
"Tagalog 3-syllable words",
"Tagalog entries with incorrect language header",
"Tagalog lemmas",
"Tagalog proper nouns",
"Tagalog terms borrowed from Spanish",
"Tagalog terms derived from Ancient Greek",
"Tagalog terms derived from Hebrew",
"Tagalog terms derived from Latin",
"Tagalog terms derived from Spanish",
"Tagalog terms with Baybayin script",
"Tagalog terms with IPA pronunciation",
"Tagalog terms with mabilis pronunciation",
"Tagalog terms with missing Baybayin script entries",
"Tagalog undefined derivations"
],
"derived": [
{
"word": "Mael"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "tl",
"2": "es",
"3": "Ismael"
},
"expansion": "Borrowed from Spanish Ismael",
"name": "bor+"
},
{
"args": {
"1": "tl",
"2": "la",
"3": "Ismael"
},
"expansion": "Latin Ismael",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "tl",
"2": "grc",
"3": "Ἰσμαήλ"
},
"expansion": "Ancient Greek Ἰσμαήλ (Ismaḗl)",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "tl",
"2": "he",
"3": "יִשְׁמָעֵאל",
"tr": "yishma'él/yišmāʿēl"
},
"expansion": "Hebrew יִשְׁמָעֵאל (yishma'él/yišmāʿēl)",
"name": "uder"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from Spanish Ismael, from Latin Ismael, from Ancient Greek Ἰσμαήλ (Ismaḗl), from Hebrew יִשְׁמָעֵאל (yishma'él/yišmāʿēl).",
"forms": [
{
"form": "Ismaél",
"tags": [
"canonical"
]
},
{
"form": "ᜁᜐ᜔ᜋᜁᜎ᜔",
"tags": [
"Baybayin"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "Ismaél",
"b": "+"
},
"expansion": "Ismaél (Baybayin spelling ᜁᜐ᜔ᜋᜁᜎ᜔)",
"name": "tl-proper noun"
}
],
"hyphenation": [
"Is‧ma‧el"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"Is‧ma‧el"
]
}
],
"lang": "Tagalog",
"lang_code": "tl",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"tl:Biblical characters"
],
"glosses": [
"Ishmael"
],
"links": [
[
"biblical",
"Bible"
],
[
"Ishmael",
"Ishmael"
]
],
"raw_glosses": [
"(biblical) Ishmael"
],
"topics": [
"biblical",
"lifestyle",
"religion"
]
},
{
"categories": [
"Tagalog given names",
"Tagalog male given names",
"Tagalog male given names from Hebrew",
"Tagalog male given names from Spanish"
],
"glosses": [
"a male given name from Spanish [in turn from Hebrew], equivalent to English Ishmael"
],
"links": [
[
"given name",
"given name"
],
[
"Ishmael",
"Ishmael#English"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ʔismaˈʔel/",
"tags": [
"Standard-Tagalog"
]
},
{
"ipa": "[ʔɪs.mɐˈʔɛl]",
"tags": [
"Standard-Tagalog"
]
},
{
"rhymes": "-el"
}
],
"word": "Ismael"
}
Download raw JSONL data for Ismael meaning in All languages combined (29.7kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-given-name') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-given-name'})",
"path": [
"Ismael",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Ismael",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-given-name"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.